Мендель Бейліс

Справа Менделя Бейліса була чи не найгучнішим процесом початку милого сторіччя. Резонанс, що здійнявся, сягав як європейських, так і американських ЗМІ. Єврея звинуватили у вчиненні ритуального вбивства 13-ти літнього християнського хлопчика. Ніби для використання його крові у приготуванні маци. Що стало основою для обвинувачення усього єврейства.

123

Питання юдейської общини в Російській імперії завжди займало хитке становище. Антисемітизм був явищем не лише чисто суспільним. А й офіційною політикою імперії. Це був спосіб відвернення уваги людей від дійсних соціальних проблем на вигадані релігійні.

Цю справу називають крахом імперської юриспруденції. Грандіозною фальсифікацією, в якій задіяними були вищі посадовці. Застосовували усі методи: від слухняних свідків до сумнівних експертів. Здавалось, що Бейлісу не допоможуть ні підтримка з боку письменників та науковців, ні професійні адвокати.

Справу розглядали за участі 12 присяжних. Київ вважався інтелігентним університетським містом. І присяжними тут обирали чоловіків освічених. А для цього процесу навмисно підібрали здебільшого селян, розраховуючи на їх неграмотність та наївність.

На час судових засідань їм забороняли залишати будівлю суду та читати газети. За ними вівся постійний нагляд. Сторона обвинувачення тиснула на присяжних містифікаціями про кровавих євреїв. Але попри це вони задавались питанням: «як можна судити Бейліса, якщо конкретно про нього на засіданнях не говорять?».

Присяжним поставили два запитання:
— Чи було це ритуальне вбивство?
— Так.
— Чи здійснив його Мендель Бейліс?
— Ні.

Таким чином Мендель Бейліс був виправданий. Після звільнення він емігрував спочатку до Палестини, а звідти в США. Чиновники та експерти, які брали участь у справі на стороні обвинувачення, втратили репутацію.


На Вашу думку:
Як уникнути недобросовісного впливу на присяжних?
Чи мають присяжні проходити спеціальне навчання?

Єлизавета Горак