Повстанський правозахист

В архівах Служби безпеки України збереглися листівки борців за незалежність, вилучені співробітниками сталінських спецслужб.

В одній із них учасники революційно-визвольного руху застерігають українців про підступні методи роботи Міністерства держбезпеки. Окрім жорстокого терору для отримання необхідних показів часто застосовували провокації.

Підозрюваного заарештовували чекісти переодягнені в упівців. Обвинувачували у співпраці з радянською владою та вели вішати. Однак давали шанс і вели на допит. Між собою віталися «Слава Україні! Героям слава!». Через тортури заарештованому пропонували: «Якщо ти не агент МВД, то докажи нам фактами, що ти співпрацюєш з ОУН-УПА». Виправдовуючись людина заробляла собі на вирок.

Інший спосіб заарештувати підозрюваного та імітувати його відбиття повстанцями. Коли арештований вірив переодягненим чекістам, відбувався справжній арешт. Якщо не вірив, звинувачували у співпраці з радянською владою і вимагали підтвердити участь в ОУН-УПА.

Сучасні правоохоронці нехтують законодавством України і порушують громадянські права затриманих. Дослідження і розслідування злочинів КГБ не допустить поновлення тоталітарного порядку.

Національний центр правозахисту нагадує, підозрюваний має право: на першу вимогу мати захисника і побачення з ним до першого допиту; не говорити нічого з приводу підозри проти нього або у будь-який момент відмовитися відповідати на запитання; давати пояснення з приводу підозри чи в будь-який момент відмовитися їх давати.

«Прочитай і підкінь другому» – «Прочитай і зроби репост»

Денис Поліщук

IMG_2889

IMG_2890