Система своїх не здає

Архівні документи КГБ переповнені злочинами радянської влади. Розстріли, допити, провокації, змови, доноси, концтабори були нормою для червоного режиму. Вивчаючи матеріали справ, зустрічаються свідчення і нових проявів тоталітаризму.

Служба безпеки України часів Януковича, окрім прокремлівського вектору, прикривала колишніх співробітників сталінських спецслужб.  Національний центр правозахисту отримав документи, в яких сказано про обмеження при використанні архівних документів, в яких міститься інформація про оперативні джерела органів державної безпеки з їх розшифровкою.

1

Мова йде про вербування та впровадження в українське підпілля чекістських агентів. Один з них «Зима» – Ящук Галина Зиновіївна, 1921 року народження. Чоловік якої відбував покарання в трудовому таборі, а батько з братом перебували на спецпоселенні в Комі. Завербована спецслужбами в 1952 році,  до цього була зв’язковою ОУН під керівництвом рідного брата.

2

Агент «Крепкий» завербований в 1953 році на принципі чесного співробітництва, до його сім’ї не застосовували репресій. Не зважаючи на це виконував завдання оунівців та був за це заарештований чекістами.

3

Агент «Макар» завербований в 1953 році. Погодившись співпрацювати з радянськими спецслужбами не повідомляв їм ключових даних, натомість, інформував  мешканців свого району про наміри МВД. Заарештований за дворушність.

4

Агент «Віктор» Гребінь Василій Єфимович, 1915 року народження. Активно співпрацював з ОУН та оперативниками. Після розкриття чекістами, на допитах запевнив, що спокутає провину перед радянською владою.

5

Агент «Панас» – Павлюк Михайло Григорович, 1902 року народження. Будучи довіреною особою ОУН співпрацював з чекістами.

6

Агент «Петров» – Павлюк Іван, 1931 року народження. Завербований в 1955 році для розшуку останнього провідника ОУН на Волині «Ульяна».

7

Агент «Бойко» Яблоцкий завербований в 1955 році, до цього часу активно допомагав ОУН, утримував криївку.

8

Агент «Зоркій» – Мелимчук Михайло Іванович, 1929 року народження. Відбував військову службу в Магадані та розробляв українське підпілля. Разом з тим писав провокативні листи в Україну родичам членів ОУН, спонукаючи їх до легалізації в Магадані.

9

Нами сформовані та направлені відповідні запити до Служби безпеки України, з метою роз’яснення дії їхніх попередників.

Денис Поліщук