Віра Засулич

24 січня 1878 року Віра Засулич здійснила спробу вбивства петербурзького міського начальника Федора Трепова, при допиті виявилося що її дії були спричинені недавнім інцидентом в Будинку попереднього ув’язнення, де міський начальник наказав побити одного з ув’язнених.Справа була направлена до суду, де її розглядала колегія присяжних засідателів. По законам Російської Імперії, адвокат та прокурор могли відвести по 6 осіб з 29 які були запропоновані на роль присяжних. Але чомусь прокурор поступився цим правом і віддав свою квоту адвокату. Адвокат Віри відразу ж відвів 11 людей – заможніх купців та чиновників, які на його думку симпатизували владі.

ssud1_default

Із тих, хто залишився випадковим чином обрали 12 присяжних, які загалом були інтелігенцією і “середнім класом”, вони були не дуже прихильні до тодішньої влади, що давало Вірі великий шанс на виправдання.

Впродовж судового засідання адвокат звертав активно увагу на недотримання процесуальних норм, недостатній збір інформації по справі і про відкриту неупередженість слідства, також адвокат порадив Вірі давити на жалість, щоб виграти симпатію присяжних, розповідати сумні історії з біографії, тощо.

Неякісно проведене слідство, поспіх з якими збирались данні і докази проти Віри – унеможливило перемогу обвинувачення. Присяжні мали відповісти на три питання: Чи винна Засулич в спробі вбивства Трепова? Чи хотіла вона при цьому позбавити його життя? Чи зробила вона все неможливе щоб вбити Трепова? На всі три питання народні засідателі відповіли одностайне «ні», Віра була виправдана, хоча вона і зізналась в замаху.

Суд присяжних був запроваджений в Російській Імперії 20 листопада 1984 року, в судовій реформі. Присяжних було 12, їх вибирали жеребкуванням серед чоловіків всіх верств населення, які мали російське громадянство і були старше 25 років, жили не менше двох років в уїзді де був суд і мали приватну власність.


На Вашу думку:
– Зі скількох присяжних має складатися колегія суду присяжних?
– Жінки та чоловіки мають однакові права бути присяжним?


Юлія Тихоненко