22 липня 1951 року опиняється за ґратами письменник і перекладач Михайло Пинчевський

Ви багато чого не знаєте. Ніхто зараз нічого не робить, всі залякані. Я тепер боюсь розмовляти. Сиджу вдома і не хочу ні з ким зустрічатись» – поділився митець зі знайомим після розгрому ЄАК у 1948 році.

13709819_322606304749529_3509526870318019681_n

В біографії Мойше Пінчевського дуже багато білих плям, одна з яких – яким чином він потрапив до СССР. Дослідники вважають, що офіційну версію його біографії міг підчистити не тільки сам автор‬, а й “літературознавці в цивільному”.

Під нагляд слідства письменник потрапив у 1938 році як “іноземний агент”: “Буржуй! На готовий соціалізм приїхав?” – кричав слідчий, але через рік Пинчевського відпустили за браком доказів. У 1951 році – повторний арешт. У зв’язку з ліквідацією Єврейського антифашистського комітету, письменнику пред’являють стандартне “звинувачення”: націоналістична діяльність та антирадянська агітація. Докази – вирвані з контексту рядки. Як і під час першого арешту, Мойше оголошує голодування та пише скарги на ім’я Сталіна і Берії, які за межі в’язниці не потрапляють. Три місяці його годували насильно, підтримуючи життя.

Особлива нарада засуджує письменника до 10 років таборів. Але через три роки морально пригнічений і хворий письменник виходить з ГУЛАГу, бо помирає народний тиран – Сталін. Колегія Верховного суду відміняє вирок‬ “у зв’язку з відсутністю в діях Пінчевського злого умислу”. Митець переїжджає до Києва, де і помирає у 1955 році.

ДЖЕРЕЛА:

Письменники України – жертви сталінських репресій
Пинчевский Михаил Яковлевич
Беэр-Шева З. Печальная дойна Мойше Пинчевского
Дело Еврейского антифашистского комитета
«…украинско-антисемитское гнездо – Киев»
Шаповал Ю. Розв’язання «єврейського питання» по-сталiнськи


Розстрільний календар