Суд присяжних – виклик для українського судочинства

7_282

Замість вдосконалення судової системи та впровадження досвіду демократичних країн, українські реалії нагадують радянське правосуддя. Користуючись недоопрацюваннями судової системи – суд присяжних  навіює ілюзію порядку за якою ховається корупція, заангажованість та упередженість.

Народ є головним джерелом влади. Виконавча, законодавча працюють відносно прозоро для суспільства, на відмінну від судової. Суд присяжних  в Україні частково реалізує народовладдя та унеможливить суддям приймати ухвали за чиєюсь вказівкою. Однак, без доопрацювання діючої норми закону, існує висока вірогідність заангажованості, адже не підготовлений юридично громадянин схиляється до думки професійного судді. Проблема вирішується відокремленням юридичного аспекту, та покладанням  на присяжних винесення вердикту щодо доведеності обставин винуватості особи, наявності пом’якшуючих чи обтяжуючих обставин.

Теперішня модель суду присяжних застосовується при розгляді справ щодо осіб, покарання для яких передбачає довічне позбавлення волі. Трапляються випадки обрання присяжного з числа колишніх правоохоронців або прокурорів та членів їх сімей, що зумовлює упереджені доленосні рішення. Суд присяжних перестає виправдовувати покладенні на нього обов’язки та нівелює поняття права, логіки та справедливості.

Варто розуміти, що суд присяжних покликаний вершити суд народу. Вирішувати долю підсудного апріорі мають лише представники народу. Це потребує загальної освіченості, порядності суспільства, що передбачає колосальну відповідальність та ріст правосвідомості.

За відсутності громадського контролю та уваги, нинішні присяжні долучаються до корупційних схем, створюючи ілюзію правосуддя перетворюється на “ківал”. Як у справі п’яти обвинувачених бійців Беркуту, присяжні знаходяться під час процесу суто формально.

Нинішня проблема потребує комплексних рішень та долучення фахівців. Пам’ятаємо, що кожний, хто вчинив злочин, має бути притягнутися до відповідальності і жодний невинний не має бути покараний.
Денис Поліщук – Національний центр правозахисту

Матеріали по Суд присяжних

file
Справа Сімпсона

В 1994 році О.Джей Сімпсон був звинувачений у вбивстві своєї колишньої дружини Ніколь Браун-Сімпсон і її знайомого Рональда Гольдмана.

Далі
Шакиб
Перша практика присяжних в Україні

Перше судове засідання за участю суду присяжних в Незалежній Україні було ініційоване адвокатами громадянина Марокко. Шакіб Отман потрапив на лаву підсудних і був звинувачений у вбивстві відомого львівського лікаря Леона Фрайфельда.

Далі
cf67e0307b8b43509f07acac4f5047492fdd4ea0
2551 день в СІЗО

Ірина Льошина вночі повернулась додому. Спіткнулась об щось холодне. Це був труп задушеної жінки із зв’язаними руками. Потім міліція, допити, звинувачення. Її та ще двох чоловіків звинуватили в умисному вбивстві Олесі Матюшиної.

Далі
123
Мендель Бейліс

Справа Менделя Бейліса була чи не найгучнішим процесом початку милого сторіччя. Резонанс, що здійнявся, сягав як європейських, так і американських ЗМІ. Єврея звинуватили у вчиненні ритуального вбивства 13-ти літнього християнського хлопчика. Ніби для використання його крові у приготуванні маци. Що стало основою для обвинувачення усього єврейства.

Далі
ssud1_default
Віра Засулич

24 січня 1878 року Віра Засулич здійснила спробу вбивства петербурзького міського начальника Федора Трепова, при допиті виявилося що її дії були спричинені недавнім інцидентом в Будинку попереднього ув’язнення, де міський начальник наказав побити одного з ув’язнених.

Далі