14 липня 1937 року брата Остапа Вишні постановили розстріляти

«Після арешту Вишні у грудні 1933 року батька перестали друкувати. За ним встановили постійне стеження. Він навіть жартома говорив мамі: «Тепер я ніколи не загублюся! Виглянь, шпик токує під вікнами. Завжди проводжає на роботу, зустрічає з роботи. Тепер я і під машину не можу втрапити. Я завжди під надійною опікою!» , — згадував син.
13669669_318592818484211_5799258692582322587_n3 листопада 1936 року Чечвянського арештовують. Постанову виписав молодший лейтенант Держбезпеки Замков. Книги популяного письменника вилучені «як контрреволюційні й націоналістичні».

Наступного дня під тортурами капітана Держбезпеки Якушева і лейтенанта Лисицького Василь був готовий зізнатись у будь-якій маячні: що є учасником контрреволюційного підпілля з 1933 року, «будучи зв’язаним з активними ворогами Радянської влади» Хвильовим, Вишнею, Кулішем, Вражливим, Поліщуком».

Дружина зробила неможливе – домоглась зустрічі з ним під час слідства. Замість веселого красеня до неї вийшов смертельно стомлений, скалічений чоловік:
— Васю! За що вони тебе так?
— Мені, Надю, шиють літературні помилки. Б’ють щодня.

27 лютого 1937 року Чечвянського етапують до Києва, письменник потрапляє у руки уповноваженого IV відділу Акімова. Офіційне обвинувачення виглядало так:
1) Був активним учасником української контрреволюційної націоналістичної фашистсько-терористичної організації, зв’язаної з троцькістсько-зінов’євською терористичною організацією, що здійснила 1 грудня 1934 року злодійське вбивство тов. Кірова і готувала в наступні роки терористичні акти проти керівників ВКП(б) і Радянського уряду.
2) Вів активну роботу по створенню терористичних кадрів, пропагуючи ідеї терору.
3) По контрреволюційній роботі був зв’язаний з активними учасниками організації Ковтуном-Вухналем, Савицьким-Гедзем і Волковичем.

Слідство не цікавило, що Чечвянський дав покази під тортурами і неодноразово заявляв про це. Від останнього слова письменник відмовився.

Вирок винесено 14 липня 1937 року – розстріл з конфіскацією майна, злочин скоєно наступного дня.

Дружину заарештували 3 жовтня 1937-го як члена сім’ї ворога народу, а двох малолітніх синів – в дитпритулок при в’язниці. У їхній квартирі поселився працівник НКВС.

РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА:
Чечвянський В. Інтерв’ю \\ Універсальний журнал, лютий, 1929
Чечвянський В. Іди знай \\ Універсальний журнал, квітень, 1929
Всі випуски Універсального журналу за 1928 – 1929 рр.

ДЖЕРЕЛА:
Письменники України – жертви сталінських репресій
Санжарський А. Василь Чечвянський, або Навіщо Ільф і Петров приїжджали до Харкова
Чечвянський Василь Михайлович


Розстрільний календар