Кінцева

Максимальний рівень безпеки. Десять, двадцять років, чверть століття. Засуджені до довічного позбавлення волі не мають перспектив. Ті, кому замінили розстріл на пожиттєве знайшли кінцевий пункт в тюремній камері. Бердичівська виправна колонія не стала винятком.

Національний центр правозахисту здійснив моніторинг установи. Побудована за часів імператриці Катерини ІІ. В її стінах  сидів разом з іншими генералами білогвардієць Денікін. Під час Другої світової війни, стіни колонії використовували як захист, а на корпусах стояли німецькі гармати. Нині колонія для засуджених за особливо тяжкі злочини та вчинивших злочин повторно.

IMG_3067

IMG_3068

Перша в Україні колонія, де довічники можуть сидіти в багатомісних камерах. Мають можливість працювати та отримувати кошти. В окремій камері обплітають крісла. Кожного дня надається право говорити по телефону. Передбачений доступ в інтернет. За добру поведінку долучають до культурно-масових заходів. За провини направляють в ізолятор.  Дехто добровільно допомагав воїнам в зоні АТО, в’язав шкарпетки. Нині частина з них робить теплі шкарпетки для дитячих будинків. Серед засуджених був доларовий мільйонер не українського походження. На пожиттєвому сидів і  художник, колишній військовий картограф який об’їздив Африку.

IMG_3071

IMG_3070

Засуджені бідкаються не так як на умови утримання. Скаржаться на відсутність перспективи звільнення. Байдужість до них з боку соціуму. Беручи напрям на Європу, в плані розширення прав в’язнів, Україна оминає питання довічників: помилування, перегляд справи, зміна режиму утримання. Інспектори з позитивної сторони характеризують засуджених, запевняють, що сміливо могли б жити поруч з ними на свободі. Найстарішому змінили розстріл на пожиттєве, засуджений в дев’яностих за педофілію.

IMG_3073

IMG_3074

Бердичівська колонія донедавна славилася виробництвом шкільних меблів. Нині пилорама та вироби з бетону: плитка, тротуар, забор. З 255 осіб які перебувають в установі, на роботу виходить 60 осіб. Дехто з засуджених переплавляє зі свободи власні інструменти: пили, болгарки, шліфувальні машинки. За словами працівників столярного цеху,  замовлень вистачає, працюватимуть у дві зміни. Стосовно держаних замовлень думають скептично. Тоді буде норма, а отже для її  виконання, змушуватимуть працювати всіх. Згідно законодавства робота тепер право, а не обов’язок.

IMG_3075

IMG_3076

Перевірена установа має відремонтовані приміщення для працівників колонії. Кімнати відпочинку, приготування їжі, чергові частини. Роботи велися власним коштом, так само як придбання форменого одягу. Принаймні так запевняють самі працівники колонії. Ремонти в установі для засуджених робляться планово. Кошти беруть з виробничої діяльності. Під час великих замовлень це робити простіше. Додатково в установі є фермерські угіддя, за які вони сплачують мінімальну суму. Вирощений товар реалізують підприємцям. Схожа історія з вирощенням перепілок, курей, качок, нутрій, свиней, кролів. Частину м’яса та яєць виписують для дієтичного харчування в’язнів, частину в крамницю, частину співробітникам в якості компенсації заборгованостей.

IMG_3095

IMG_3097

На медчастині закуплені нові автоматичні ліжка. Поставлені нові пральні машини. Нове устаткування на кухні. Дах не тече. Періодично проблеми з каналізацією. На рівні управління придумані легальні схеми додаткового постачання техніки з Європи в місцеву колонію. Засуджені розповідають і про інші схеми. Ціна на електроенергію для житлових приміщень пільгова, ціна на виробничому секторі комерційна. Задля збільшення прибутку, електроенергію з житлових приміщень нелегально перенаправляють на виробництво.

IMG_3099

IMG_3101

За словами адміністрації хворих на туберкульоз не має. Однак деякі в’язні скаржаться, що із нинішніми судами вони скоріше помруть, ніж вийдуть на волю, адже хворіють туберкульозом. В приватному спілкуванні скаржаться на малу кількість умовно дострокового звільнення. Надумавши причини, засудженим скасовують пільги та лишають сидіти і далі. Надія помирає не останньою, останнім помирає її власник – говорять деякі засуджені. Все одно сподіваючись, що нинішній стан речей не вічний. І рано чи пізно вони побачать свободу.

Слідкуйте, далі буде.