19 липня 1941 року НКВД арештувало орієнтолога Агатангела Кримського

На початку 1941 року Агатангела Кримського нагороджено орденом Трудового Червоного Прапора. А через кілька місяців до його будинку у Звенигородці, де вчений одужував після інсульту, приїхала чорна «емка» енкаведистів, нібито для евакуації. Лейтенант НКГБ УРСР Гусєв мав повноваження: у разі відмови академіка добровільно їхати в евакуацію – відвезти його примусово.

13726792_321152944894865_5660396922772630296_n

20 липня 1941 року Кримського направили до внутрішньої в’язниці НКВС у Києві. На перших допитах академіка звинуватили у зв’язках із Спілкою Визволення України. Ставили питання про знайомство з Симоном Петлюрою, націоналістичні установки в укладанні словників та іншу маячню. У офіційному обвинуваченні Кримського називають ідеологом українського націоналізму. «Ніколи ідеологом українського націоналізму я не був і не міг бути, тому що це огидно всій моїй природі і моєму світогляду», – але ця фраза нікого не могла переконати.

Напівживого від допитів академіка наприкінці липня відправляють до Харкова в товарному вагоні, бо фронт стрімко наближається до Києва. З Харкова групу політв’язнів, серед яких Старицька-Черняхівська, Стешенко, Ярошевич, Черкасенко, етапували до Кустанайського табору в Казахстан.

З етапу в дуже тяжкому стані Кримський‬ потрапляє у лікарню, де в палаті – 40 людей, «десяток мисок на всіх – і не миють». Коли хворому стало зовсім погано, його перевели в камеру для смертників, де не давали навіть води. У 1992 році тюремний лікар детально описує умови перебування Агатангела у в’язниці. 25 січня 1942 року один із найвизначніших вчених світу загинув від виснаження, катувань і хвороби.

РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА:
Агатангел Кримський. Твори. Переклади. Статті
Павличко С. ‪‎Націоналізм‬, сексуальність, орієнталізм. Складний світ Агатангела Кримського goo.gl/ffGMul (книга відсутня у вільному доступі, шукайте у бібліотеках або у Видавництво Основи)

ДЖЕРЕЛА:
Агатангел Юхимович Кримський – один із найвидатніших мовознавців світу
Бекірова Г. Сторінки кримської історії: Агатангел Кримський
Іваненко К. Агатангел Кримський. Стежками долі
Кочубей Ю. Орієнтал із України
Кримський Агатангел Юхимович
Поет, філолог, лінгвіст Агатангел Кримський
Шпак В. Хресний шлях Агатангела Кримського


Розстрільний календар