19 липня 1953 року розпочалось повстання в’язнів у Воркуті

Бунт гримнув невдовзі після смерті Сталін‬а. Приводом стало опублікування Указу про амністію, дія якої на політв’язнів цього табору не поширювалася.

13710052_321194211557405_2594007246756291708_n

Повстання виникало поступово, із низки страйків, що майже кожного дня спалахували у різних табірних відділах. 19 липня 350 в’язнів відмовилися вийти на роботу. Люди організували свої штаби, завданням яких було стежити за діями агентури, оперативного складу і адміністрації табору. 24 липня кількість страйкуючих у таборі зросла до 8700 осіб.

Табірна адміністрація намагалась етапувати лідерів повстання та вивезти їжу, але в’язні нападали на штрафні ізолятори та всіляко перешкоджали. На зустрічі 27 липня лідер українців Буц висунув нові вимоги. За кілька днів до табору прибула комісія на чолі із заступником міністра МВС‬ СССР Масленниковим (застрелиться через рік), але переговори не дали результатів. Влада приймає рішення придушити бунт силою.

31 липня на радіоточках звучить попередження здатись. В’язні опинились у посиленому оточенні. Керівників повстання ізольовували. 1 серпня влада почала зачистку найстійкішого 10 відділу, Генпрокурор СРСР особисто приїхав застрелити одного з організаторів – поляка Ігнатовича. Силовики почали хаотичну стрілянину по в’язнях.

Дані про кількість загиблих різняться. За одними даними, загинули 53 особи (з них 30 українців), за іншими – 70. Понад 100 осіб поранено.

Незважаючи на сувору конспірацію, Воркутинське повстання стало твердою основою для Кенгірського бунту у травні–червні 1954 року.

РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА:
Рислаккі Ю. Воркута! Повстання у виправно-трудовому таборіhttp://goo.gl/JJ5K54 (книга відсутня у вільному доступі, радимо шукати у бібліотеках або у Видавництво Літопис)

ДЖЕРЕЛА:
Бондарук Л. Рислаккі Юкка: «Українці завжди були найактивнішими бунтарями серед ув’язнених»
Воркутинське повстання
Липовецкий С.
Вторая годовщина Воркутинского восстания в рубрике Ивана Толстого “Переслушивая Свободу” http://goo.gl/awkjOl


Розстрільний календар