18 липня 1995 року відбувся похорон Патріарха – Кривавий вівторок

«Натовп бити – унсовців калічити!» – вигукнув хтось, і озброєний «‪‎Беркут» кинувся на людей, які прийшли провести у останню путь Святійшого Володимира.

 

13729051_320624871614339_6459210890395810677_n

14 липня Патріарха Київського і всієї Руси-України було знайдено мертвим. Спочатку поховання планували провести на Байковому кладовищі. Організацією з боку влади займався віце-прем’єр-міністр Іван Курас, він відкинув ідею похорону на території Софіївського собору, мовляв, це пам’ятка під охороною ЮНЕСКО‬. Є свідчення, що тодішній президент Кучма‬ дав прямий наказ не допустити похорону Патріарха на території Собору святої Софії, бо мав тісні домовленості з УПЦ МП.

Траурна колона після літургії вирушила від Володимирського собору, але раптово повернула в бік Софії і рушила на площу. Володимирську вулицю перекрили загони «Беркуту», спецпризначенці почали бити людей кийками і травити газом, але це не допомогло – колона прорвалась.

Ворота храму були зачинені, але люди побачили, що на території святині переховуються кілька сотень озброєних силовиків. Прийняли рішення ховати Патріарха на площі, УНСОвці готували могилу, проламуючи асфальт. О 19 годині тіло Святішого Патріарха Київського і всієї Руси-України Володимира І опустили в землю. Люди прощались із засновником Української Православної Церкви Київського Патріархату.

Щойно труну опустили в яму, ворота храму відкрились і звідти вибігли спецпризначенці – зачищати площу і калічити людей. УНА-УНСО та віряни спочатку стримували натиск, проте за годину територія була оточена і заповнена людьми, які називали себе правоохоронцями. Били без розбору, під кийки потрапляли жінки і навіть лежачі люди, шматували українські прапори. Ті, кого арештували, розповідали про тортури у відділках. О 22 годині все стихло, вірянам нарешті дозволили засипати могилу Патріарха і відслужити молебень.

Прокуратурою було порушено кримінальну справу. Слідство‬ дійшло висновку про відсутність у діях працівників «Беркуту» та Буднікова, який віддавав наказ, ознак злочину.

РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА:
Похорон Святійшого Патріарха Володимира у спогадах УНСОвців
Клименко Н. Плач за Патріархом http://goo.gl/28PsVS (книга не доступна у мережі, рекомендуємо пошукати у бібліотеках)

ДЖЕРЕЛА:
Похорон патріарха Володимира
Мельник І. Кривавий похорон Патріарха
Чорний вівторок
“Чорний вівторок” сім років по тому
“Чорний вівторок” : Похорон Патріарха Володимира


Розстрільний календар