16 липня 1941 року заарештовано Федора Ернста, мистецтвознавця, який захищав Михайлівський собор

У 1930-х роках Федір Ернст разом з Іполитом Моргилевським та Миколою Макаренком намагалися врятувати від зруйнування Михайлівський Золотоверхий собор. Завдяки їхнім зусиллям залишилися фото‬: вдалося зняти найцінніші мозаїки та фрески.

13709879_319753731701453_94101985571320031_n

Третій термін Федір Ернст “заробив” після виходу з табору. Справа, за якою можна прослідкувати життя‬ архітектора у Мєдвєжьїй Горі (нині Мєдвєжьєгорськ), зберігається у Архангельську і ще не досліджена українськими науковцями.

До України йому не дозволили повернутись, тож автор унікального путівника довоєнного Києва відновив музейну роботу на далекому Сході: створив Музей‬ історії Біломор-Балтійського каналу, завідував Музеєм будівництва каналу «Москва—Волга» та працював заступником директора Казахської національної галереї, готував монографію про Шевченка-маляра та картотеку митців. Щастя тривало недовго: у 1938 році його дружину Тамару Львівну арештовують. Листи Ернста після другого арешту були дуже обережними: „Увы – с тех пор уже многое переменилось в нашей жизни – я не могу уже писать “нашей”, а пишу только “моей”. Бедная Т.Л. захворала совершенно неожиданно, совершенно непонятно, почему и отчего, и я снова один”.

Останній датований документ з волі – лист до Наталі Полонської-Василенко, яка готувала чотиритомник історії Києва. 16 липня 1941 року “німецького шпигуна” заарештовано утретє.

Подальша доля науковця невідома. Через десятки років дружина дізнається фальшиву дату смерті – 17 серпня 1949 року. Згодом виявилось, що Ернста розстріляли 28 жовтня 1942 року. Деякі джерела вказують, що місце й дата смерті njxyj невідомі. Реабілітація його імені тривала довго і болісно: дружина отримала кілька відмов, зрештою тиск авторитетів вплинув на рішення влади СССР‬.

РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА:
Київ: Провідник. За ред. Ф. Ернста

ДЖЕРЕЛА:
Білокінь С. В обороні української спадщини: історик мистецтва Федір Ернст
Білокінь С. Грабування музеїв. Діяльність Ґосторґу
Білокінь С. Федір Ернст: невідома автобіографія початку 1930-х рр.
Ернст Федір Людвігович
НХМУ. Федір Ернст
Писаренко Н. Федір Ернст. Служіння історії


Розстрільний календар