16 липня 1973 року Леоніда Плюща етапували в Дніпровську спеціальну психіатричну лікарню

Леоніда Плюща арештували під час проведення операції «Блок» 15 січня 1972 року за «антирадянську агітацію і пропаганду з метою підриву Радянської влади». У психіатричній лікарні Москви‬ йому роблять експертизу і визнають неосудним. До Дніпро‬вської спецлікарні він потрапляє з типовим для радянського часу «діагнозом» «млявотічна шизофренія».

13718628_319563281720498_8974765796613319356_n– Нічого, ми вас швидко вилікуємо від політичної маячні, – «заспокоїла» новоприбулого лікар.
– Але ж ви ще не знаєте, в чому справа!
– Академік Снєжнєвський знає. Він ніколи не помиляється.

До січня 1973 року його «лікували» галоперидолом. «Люди починали розуміти, що вони перетворюються на овоч. Леонід Плющ, коли останні рази виходив у Дніпровській лікарні на побачення до дружини, навіть її не впізнавав. Це був живий труп», – згадує дисидент Семен Глузман.

За спогадами дружини, Леонід був постійно сонним, у кінці 1973 року майже не міг читати, важко писати листи, просив не передавати наукову літературу – не тільки читати не міг, але й думати. На одному з побачень у нього почався напад. Листи і фотографії не дозволяли зберігати: «Письма — знаете, их ведь много набирается, а могут пруссаки завестись», – пояснив лікар.

Керівники Англії, Франції та Італії вимагали від вождів Союзу звільнити Леоніда Плюща. У січні 1976 року він разом з родиною покинув СССР‬, західні психіатри визнали його здоровим. З психлікарні до аеропорту його привезли стомленого і замученого, він майже не говорив.

РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА:
Плющ Л. У карнавалі історії
Плющ Л. Статті і твори
История болезни Леонида Плюща / сост. и коммент. Т. С. Ходорович

ДЖЕРЕЛА:
Плющ Леонід Іванович
Леонід Плющ про Дніпропетровську психіатричну лікарню
Леонід Плющ: «Імперського комплексу гордині в нас немає»
Штрихи по пам’яті. Леонід Плющ
Використання каральної психіатрії, як метод боротьби з інакодумцями (1960-1980 рр.)
Радянська влада катувала у психлікарнях близько третини дисидентів
Леонід Плющ: На своїх радянських кухнях ми мислили глибше, ніж філософи у Франції
Мои воспоминания. Диссиденты 


Розстрільний календар